Dobre wyniki matur w powiecie rzeszowskim

Gminy z terenu powiatu rzeszowskiego znalazły się w czołówce pod względem zdawalności matur w tym roku. Najlepsze wyniki w województwie osiągnęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale. Z rankingu przygotowanego przez redakcję dziennika „Nowiny” wynika, że sześć gmin powiatu rzeszowskiego znalazło się wysoko w przedstawionej grupie 40 gmin, gdzie odbyły się egzaminy dojrzałości. Na pierwszym miejscu znalazła się Boguchwała (średni wynik egzaminów maturalnych 58,23 proc)., na 5 Błażowa (56,22 proc.), na 9 Głogów Małopolski (53,97 proc.), na 21 Świlcza (49,57 proc.), na 23 Sokołów Małopolski (48,74 proc.), na 28 Tyczyn (47,11 proc.).

W Boguchwale gdzie funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi zdawalność w pierwszym terminie, przekroczyła 90%, a wszyscy, którym się nie powiodło, mają prawo do sierpniowej poprawki. Rezultaty z przedmiotów obowiązkowych (j. polski, matematyka, j. angielski) na poziomie podstawowym były porównywalne, a nawet lepsze niż średnia podkarpacka i krajowa. Np. na egzaminach z j. angielskiego w Boguchwale średnia wyniosła 87 proc., podczas gdy w liceach na Podkarpaciu 81 proc., zaś w skali całego kraju 82 proc. W przypadku języka polskiego średnia boguchwalska wyniosła 66 procent, przy średniej podkarpackiej i krajowej 59 proc. Znacznie lepsze od krajowej były tu także wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym.

sj