78. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej w Europie

W dniu 8 maja 2023 r. przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. Rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Obchody rozpoczęto hymnem państwowym i podniesieniem flagi narodowej. Po wystąpieniach reprezentantów władz samorządowych odczytano Apel Pamięci i złożono symboliczne wieńce pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Powiat Rzeszowski reprezentowali: Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski oraz Wicestarosta Rzeszowski – Marek Sitarz.

Za datę zakończenia II wojny światowej uznaje się 8 maja 1945 roku kiedy hitlerowskie Niemcy podpisały po 6 latach akt bezwarunkowej kapitulacji. Był on wynikiem ostatecznej ofensywy wojsk alianckich, która doprowadziła III Rzeszę do wyniszczenia. II wojna światowa była dotychczas największym konfliktem w dziejach ludzkości. Łączna liczba ofiar szacowana jest na ponad 60 mln ludzi.